A Spree foly szigetn lv berlini kulturlis kzpont s egyben gazdag informciforrs a trtnelmet kedvelknek. Nem az egsz szigeten terl el, hanem csupn az szaknyugat fel nz egytdnyi szigetrszt, a szigetcscson kezdden. A mzeumok alapjt a porosz kirlyok s brandenburgi vlasztfejedelmek (ms eurpai uralkodkhoz kpest egybknt szegnyes) gyjtemnyei kpeztk. A berlini mzeumalapts 1798-ban kezddtt: a legrtkesebb mtrgyak ekkor kerltek t Potsdambl, a Sanssoucibl a Spree szigetn ll Kirlyi palotba. A prizsi Louvre mintjra azonban a polgrsg a mkincsek kzkinccs ttelt kveteltk. Az els killts 1815-ben ltott napvilgot tbbek kzt a Humboldt-testvrek tancsra s III. Frigyes Vilmos rendeletre. A berlini mzeumpts ettl kezdve lendlt fel.
A "komplexum" tartalmi sajtossga az az sszkp, amit a keleti rgisgektl az antikvitson t a modern mvszet kpviseletig lthatunk - egyms mellett.
Az itt ll mzeumok 1830-1920. pltek. A Rgi Mzeum (Altes Museum) kszlt el elsknt, aztn az j Mzeum (Neues Museum) 1855-ben, majd 1876-ban a Rgi Nemzeti Galria (Alte Nationalgalerie), ezt kveten a Bode Mzeum (Bodemuseum) 1904-ben, vgl pedig a Pergamon Mzeum (Pergamonmuseum) 1930-ban. A II. Vilghbor utni jjptst Ludwig Justi, a Nemzeti Galria egykori vezetje irnytotta. |