1871-ben plt fel itt az els lloms, mely a klasszicista s a renesznsz ptszeti stlusok jegyeit hordozta magn s egy fejplyaudvar volt. A helyszn kivlasztsa tudatos volt. Mr ekkor eldntttk, hogy a Spree foly mentn alaktanak ki egy kzlekedsi folyost. Ennek els lpse volt egy vastvonal kiptse, mely Hamburgot s Brmt kttte volna ssze Berlinen keresztl. Az ide rkez utasok dli vagy keleti irnyban szndkoztak tovbbutazni. Azonban kzponti plyaudvar hinyban knytelenek voltak lovas kocsikkal tmenni arra a vastllomsra, ahonnt az ti cljuknak megfelel irnyban indultak a szerelvnyek.
A XX. szzad elejre egy vroson belli vasti krgyr alakult ki. A vros egytt lt a vast ltal nyjtott elnykkel. Az elvrosi vonatok s a tvolsgi szerelvnyek kztt tbb helyen biztostva volt az tszllsi lehetsg. Azonban a fejplyaudvarok egyre inkbb problmt okoztak s mindinkbb hinyzott egy elem ebbl a rendszerbl: egy szak-dl irny kapcsolat. 1910-ben vgl arra az elhatrozsra jutottak, hogy ezt egy fldalatti vasti alagttal lehetne a legjobban megoldani, ugyanis gy nem okoznnak htrnyt a vros felszni fejlesztsben. Kt j kzponti plyaudvar felptsvel szmoltak: egyet a vros dli rszn, egyet pedig a Stadtbahnnal val keresztezsnl. Ezekkel helyettestettk volna a meglv fejplyaudvarokat. Azonban az I. vilghbor kitrse miatt az ptkezs nem kezddhetett el. 1934-ben kerltek el ismt a tervek, amikor az S1 vonal kivitelezst vgeztk, de a kzponti plyaudvartl eltekintettek. gy a fejplyaudvarok s a Lehrter Bahnhof megmaradtak, azonban a Stadtbahn rvn sszekttets jtt ltre a vasti gyrn keresztl. A II. vilghbor vget vetett ennek a fejldsnek. A hadi clokat is kiszolgl vasti ltestmnyek a szvetsges csapatok els szm clpontjaiv vltak a bombzsok sorn. Ahogyan Berlin, a Lehrter Bahnhof is slyos krokat szenvedett A romokon, amennyire lehetett fenntartottk a vasti forgalmat, azonban a hbor utni kettosztott Berlinben elvesztettk jelentsgket a plyaudvarok. Vgl 1952-ben a Deutsche Reichsbahn megszntette a vasti szolgltatst a Lehrter Bahnhofon s 1959-ben az egykori gynyr plet llva maradt falait is felrobbantottk.
Az 1990-es vek elejn Berlin egy egyedlll kzlekedsi helyzettel szembeslt s j kihvsokkal tallta szembe magt. A fenntarthat vrosi fejlds csak akkor tarthat, ha a kzlekeds folyamatos, ehhez rendelkezsre ll a megfelel infrastruktra s ha a krnyezetvdelem kiemelt figyelmet kap. Berlin szmra ez azt jelentette, hogy elszr a kzlekedst kell fejleszteni. A tervezk, a kormny s Berlin vrosa meghozta a dntst a „Gomba projektrl”, ami egy j szak-dli vasti kapcsolatot s egy kzponti plyaudvart tartalmazott Humboldthafen s a Lehrter Bahnhof S-Bahn llomsok kztt. Az j vonal s Eurpa legnagyobb tszll plyaudvara hatalma lehetsget teremt Berlin szmra ahhoz, hogy elfoglalhassa mlt helyt az eurpai nagyvrosok kztt. |