1989. november 9-e utn a keletnmet hatsgok nem tudtk eldnteni, hogy mi trtnjen a politikai rtelemben mr leomlott berlini fal fizikai maradvnyaival. Az NDK hatrrsge vltozatlanul felgyelte a falat s a NSZEP vezetse gy gondolta, hogy lehetsges a hatrzr valamilyen formban val tovbbzemeltetse. Az els hetekben a hatrrsg munkatrsai tbb helyen is hozzlttak a megronglt elemek javtshoz.
A fal leomlsa utni htvgn 10 j hatrtkel helyet nyitottak. A hatrtkelknl nagy tmeg gylekezett s hangosan nnepeltk a fal minden egyes elemnek eltvoltst. (A TV-felvteleken ezeket a jeleneteket a berlini fal bontsaknt szoktk bemutatni, pedig csak az j hatrtkelk helyn szedtk fel a betonelemeket.) 1989. december 24-tl mr a nyugat-berlini polgrok is beutazhattak Kelet-Berlinbe. Ekkora mr igencsak megritkultak a keletnmet hatrrsg rjratai a fal vonaln. Megsznt az ellenrzs a hatrtkelhelyeknl s a hatrrk nem avatkoztak kzbe, amikor a berliniek tbb helyen is bontani kezdtk a ltestmnyeket. A hatrzr magnszorgalm bontsa klnsen az NDK Npi Kamarjnak 1990. mrcius 18-n lezajlott vlasztsa utn gyorsult fel.
1990. jlius 1-jn, a nmet valutauni letbe lpsnek napjn a hatrrsg hivatalosan is beszntette tevkenysgt a belnmet hatr berlini szakaszn. Jlius 13-n a Bernauer Strasse-nl hivatalosan is megkezddtt a fal bontsa. A munklatokat az NDK hatrrsg 300 fs mszaki alakulata vgezte s a belvrosi falszakasz bontsval november 30-n vgeztek is. Mindssze 6 szakasz maradt meg, emlkmknt ma is llnak. A Berlin s Brandenburg hatrn fekv mszaki zrat 1991 novemberre szmoltk fel vglegesen. |