Az NDK-t a hatvanas vekben a konszolidci, a hetvenes vekben a stabilits jellemezte. Az 1980-as vekben azonban az llam helyzete az egyre mlyl pnzgyi-gazdasgi vlsg miatt kritikusra fordult. A konzervatv kommunista llamvezets elszigeteldtt a reformok irnyba mozdul szocialista orszgoktl s az orszg lakossgtl is. A szabadsg hinya s a roml letkrlmnyek a nyolcvanas vek msodik felben orszgos tmegdemonstrcikhoz vezettek, amelyeket a hatalom erszakkal sem tudott elfojtani. jbl nni kezdett az llamot elhagyk szma, a klfldre kijutk kzl egyre tbben tagadtk meg az NDK-ba val hazatrst.
1989 nyartl mindennaposs vltak a rendszer reformjt kvetel tmegtntetsek, melyeknek legfbb kvetelse a belnmet hatr megnyitsa s a berlini fal lebontsa volt. 1989 nyarn megugrott a szocialista llamot elhagy polgrok szma. Magyarorszg 1989 augusztusban megnyitotta nyugati hatrait az NDK polgrai eltt, ezzel rs nylt a meneklk szmra. Az NSZK prgai kvetsgnek keletnmet meneklk ltali megszllsa utn az NDK mr arra knyszerlt, hogy sajt terletrl engedlyezze egyes polgrai kiutazst. Oktber folyamn Csehszlovkia tbbszr jelezte a kelet-berlini vezetsnek, hogy trhetetlennek tartja a Prga belvrosban elllt helyzetet, s ha az NDK nem vltoztat a keletnmet polgrok nyugatra utazsnak szablyain, akkor Magyarorszghoz hasonlan megnyitja nyugati hatrt.
1989. november 4-n Gorbacsov ltogatst tett az NDK-ban. Viselkedse egyrtelmv tette a keletnmet vezets szmra, hogy nem zrkzhat el a vltoztatsok ell. Erich Honecker lemondsa utn az NDK vezetse elre meneklt. Csehszlovkia nyomsra az NDK-llamvezets kidolgozta a nyugatra utazst szablyoz j javaslatokat.
November 9-n az utazsi trvny gyben lst tartott a NSZEP fels vezetse. Az ott hozott dntst este egy lben kzvettett sajttjkoztatn Gnter Schabowski ismertette. A tjkoztat utn egy olasz jsgr mg fut kamerk eltt megkrdezte, hogy mikortl rvnyes az utazst megknnyt dnts. Schabowski ekkorra mr eltette a szemvegt, gy pr msodpercig tancstalanul forgatta paprjait, majd a kvetkez vlaszt adta: „Nos… Szerintem azonnal hatlyba lp… Igen, azonnal.” A tvk eltt l NDK-polgrok ezrei indultak meg a berlini hatrtkelhelyek fel, ahol egy rn bell hatalmasra ntt a tmeg. A hatrrsget ekkor mg nem tjkoztattk, mivel a hatrozat csak jfltl lpett volna letbe. Az tkelknl a feszltsg egyre ntt, a tmeg „visszajvnk, visszajvnk” skandlsal kvetelte a hatr megnyitst. A hatrparancsnokokat utastottk, hogy a leghangosabban kvetelzket engedjk ki az NDK-bl, de igazolvnyukba tegyenek a visszatrst megtilt pecstet. A tmegnyoms azonban odig fokozdott, hogy 23 rakor a Bornholmer Strasse tkelnl megszntettk az tlevelek ellenrzst, felnyittattk a sorompkat s tengedtk a tmeget Nyugat-Berlinbe. Pr nap elteltvel a mindkt oldalrl rkez nmetek vskkel, csknyokkal s puszta kzzel kezdtek hozz a fal lerombolshoz. |