A Berlin kzepn hzd mszaki zr bntlag hatott mindkt vrosrszre. Megszakadtak a vros egysgt addig biztost kzlekedsi kapcsolatok. Az addig vroskzepi terletek hirtelen rossz megkzelthetsg perifrikk vltak. Nyugat-Berlinben ideiglenes munkaerhiny lpett fel, az NDK pedig fontos valutabevteli forrstl esett el. A vrosban romlott a kzszolgltatsok minsge, a kommunlis hulladk elhelyezsnek megoldatlansga pedig egyre slyosabb krnyezetvdelmi vlsgot idzett el. A fal ptsvel egy idben elvgtk az elektromos hlzat sszekttetseit is, gy a nyugati szektorokban egy idre instabill vlt az ramszolgltats. Nyugat-Berlint elszigeteltsge miatt szmos lakja hagyta el az vek folyamn, gy llekszma az 1961-es 2 197 408-rl 1984-re 1 848 585 fre cskkent.[8] A leginkbb htrnyos helyzetbe a Nyugat-Berlin krli falvak kerltek. E teleplsek elvesztettk kapcsolatukat a nagyvrossal, a kzszolgltatsok minsge romlott, az llamigazgatsi kzpontok 30-40 kilomteres tvolsgba kerltek. Az itt lk lett igen megneheztette a hatrrsg lland jelenlte is. A folyamatos ellenrzsek s a roml letkrlmnyek miatt e falvak llekszma cskkenni kezdett, lakik Potsdamba s Kelet-Berlinbe vndoroltak.
A '70-es vek elejtl kezdve Willy Brandt NSZK-kancellr lpseket tett a kt nmet llam viszonynak javtsa rdekben. Az j keleti politika keretben Brandt elrte, hogy az NDK enyhtsen a Nyugat-Berlint elszigetel utazsi korltozsokon. A keletnmet llam nem aktv (fknt nyugdjas) polgrai szmra lehetv tette, hogy Nyugat-Berlinbe utazzanak. Enyhtettek a nyugat-berlinieket 1952 ta korltoz szablyozsokon is: ettl kezdve ltogatsokat tehettek Kelet-Berlinben s a vros krl lak rokonaiknl. Nem csak az utazs lett knnyebb Nyugat-Berlin letben, de javulst hozott a kommunlis hulladk elhelyezsnek megoldsa, illetve a vros rkapcsolsa az NDK ivvzhlzatra s az elektromos rendszerek jbli sszektse is. Az NDK-vezets igyekezett orszgnak jobbik arct mutatni a kellemetlen szomszdnak. A Nyugat-Berlinbl is belthat utcaszakaszokon a hzakat kifestettk, az utckat parkostottk.
A berlini falat az NDK fell egy llandan megfigyelt zna hatrolta. A mszaki zr irnt tlzott rdekldst tanstkat igazoltattk vagy a kzeli hatrrposztra ksrtk. A falhoz kzeli hzak laki kln igazolvnyt kaptak, csak ezen engedly birtokban mozoghattak a hatrzna kzvetlen kzelben. A hatrrk ktelessge volt a meneklket meglltani, ennek rdekben szigor tzparancsot lptettek letbe a falnl. A klfldi llamfk ltogatsa idejn – a sajt negatv reakcijtl tartva – a tzparancsot felfggesztettk. |