1961 nyarn az NDK npessgvesztse mr havi 30 000[3] f fl ugrott. Az NDK kormnyn nvekedett a nyoms, hogy az llam demogrfiai sszeomlst a berlini belnmet hatr lezrsval akadlyozza meg. Walter Ulbricht 1961. jnius 15-n egy nyugatnmet jsgrn krdsre tagadlag vlaszolva („Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu errichten”, azaz „Senkinek sincs szndkban falat pteni”) [4] elszr hasznlta a „fal” kifejezst. A mszaki hatrzr ptshez Ulbrichtnak azonban szksge volt Hruscsov szovjet prtftitkr beleegyezsre. Az engedlyt Ulbricht a Varsi Szerzds tagllamainak augusztus 3. s 5. kztti moszkvai konferencijn prblta meg megszerezni.[5] Augusztus 12-n a keletnmet prtvezetk rtekezletn Ulbricht kzlte, hogy az egyre nagyobb mreteket lt menekltradat miatt szksgess vlt – egy nem pontosan meghatrozott napon, de 14 napon bell – a berlini belnmet hatr lezrsa.
Augusztus 12-rl 13-ra virrad jjel az NDK klnbz fegyveres egysgei, egyttesen 15 000 fnyi csapatervel lezrtk a nyugati szektoroknak a szovjet szektorral, illetve az NDK terletvel rintkez hatrait. Az utckon a szektorhatrok kzvetlen kzelben, azokkal prhuzamosan, de mg NDK terleten elszr szgesdrttekercseket hztak ki, amelyekkel a gyalogos- s jrmforgalom nagy rsze szmra elvgtk az tjrs lehetsgt. A drtakadlyok eltt pr mterrel rkot stak keresztbe az utckon, hogy a kordon autkkal val ttrst megakadlyozzk. Ezt kveten elssorban az NDK vidki terletei s a nyugati szektorok kztt hzd hatrszakaszon (a korbbi znahatron), de helyenknt a vros belterletn is knny betonoszlopokra fesztett, kb. 2 mter magas fonatos drtkertst is teleptettek, a vidkiesebb szakaszokon ketts kiptsben. Ezekben a munkkban a fegyveres testletek mellett NDK-s munksmilicistk s nkntesek is rszt vettek.
A szovjet szektorban a hatrvonaltl beljebb, mlysgi zrst s forgalomelterelst alkalmaztak, a nyugati szektorok fell az tjrst elssorban a szgesdrttekercsek s a kzvetlenl mgjk fellltott rsg akadlyozta meg. Az eredetileg 80 tkelhely kzl csak 12-t hagytak nyitva. Elvgtk a vrosi gyorsvast s a metr sszekttetseit is. Csak a friedrichstrassei lloms maradt meg, ahol egy hatrllomst alaktottak ki. Augusztus 15-n jjel Szszorszgbl rkez ptipari munksok fegyveres felgyelet mellett elkezdtk az addig fellltott drtakadlyok bontst s a betonelemekbl ll fal felptst. A fal a szovjet s a nyugati (francia, brit s amerikai) szektorok hatra mentn, de NDK terleten plt.
A vratlan hatrzrs Berlin lakossgt mindkt oldalon sokkolta. Csaldok tagjai kerltek a kordon ellenkez oldalaira, szzak nem tudtak eljutni a munkahelykre vagy rokonaikhoz. Az els rkban a hatrszakaszokon s a lezrt korbbi tkelknl emiatt vitk alakultak ki s atrocitsok trtntek. A kordont a biztosts ellenre szmos esetben tlptk: az ptkezs ideje alatt 85 keletnmet katona szktt nyugatra az pl falon t, mg 800 polgri szemly is sikerrel meneklt el az
NDK
-bl. |