1945 mjusban Franciaorszg, Nagy-Britannia, a Szovjetuni s az Egyeslt llamok szvetsge gyzelmet aratott a nci Nmetorszg felett. A Berlint elfoglal szovjet hadsereg a vros nyugati terletnek megszllsi feladatait tadta a nyugati szvetsgeseinek. Berlin terletnek 53,9%-a, mg npessgnek 62,9%-a kerlt a nyugati llamok ellenrzse al.
A Szovjetuni s az Egyeslt llamok 1945 utn fokozatosan szembefordult egymssal. A kezdd hideghbor rsze volt az a fldrajzi pozciharc is, melynek keretben a Szovjetuni megksrelte elrni, hogy a nyugati szvetsgesek adjk fel berlini megszllsi znikat. A szovjet megszllsi vezet nyugati hatrn 1947-re fokozatosan kiplt a mszaki hatrzr. 1948 nyarn az NSZK-ban (vagyis Nyugat-Nmetorszgban) vgrehajtott valutareform miatt Szovjetuni lezrta a berlini belnmet hatrt. A berlini blokd idejn a nyugati szvetsgesek lgi ton gondoskodtak a vros elltsrl. A blokd csak 10 hnapig akadlyozta az ruforgalmat a kt vrosrsz kztt, 1949 mjusban jbl szabadd vlt az tkels. Hamarosan azonban jabb szigorts lpett letbe. 1952-tl nyugat-berlini lakosok nem lphettek be az NDK-ba.
Az NDK kikiltsa utn Nmetorszg keleti felben a mind rosszabb vl az letkrlmnyek mellett a hatalom egyre kemnyebben lpett fel a sztlinista mintj trsadalom kiptse rdekben. Ezzel egy idben az NSZK-ban nvekedni kezdett az letsznvonal, kipltek a liberlis demokrcia intzmnyei. A roml kiltsok ell a keletnmetek vrl vre jelents szmban tvoztak a nyitott berlini hatrokon keresztl nyugatra. A legmagasabbra a Sztlin halla utn kirobban tntetsek erszakos elfojtsa utn szktt a kivndorlk szma, akkor nhny hnap leforgsa alatt 200 000 nmet hagyta el Kelet-Nmetorszgot. 1949 s 1960 kztt az NDK 17 milli lakosa kzl sszesen 2,6 milli teleplt t az NSZK-ba, mg az orszg sszlakossga tbb mint 1 milli fvel cskkent. A hatr lezrsa eltti napokban mr napi 1500–1900 menekltet regisztrltak a nyugat-berlini meneklttborokban.
*1961. augusztus 13-ig
Az 1950-es vek vek kzepn az NDK gazdasga is fejldsnek indult. Az jjled iparra nzvst slyos csaps volt a fiatal s szakkpzett munkaer tmeges kivndorlsa. Az NDK gazdasgra furcsa mdon pozitv hatssal is volt a nyitott berlini hatr. 50 000 kelet-berlini dolgozott Nyugat-Berlinben, az fizetsk volt az NDK egyik legfbb valutaforrsa. A politikai vezets azonban bizalmatlansggal tekintett az ingzkra. Egyre tbb intzkedssel bntettk a nyugati munkavllalst. (Pldaknt: az ingzknak nyugati mrkban kellett a lakbrt lernia, amelynek rtke a keleti mrkban fizetett lakbr ngyszerese volt.) |