Kelet-Berlin megnevezs alatt Nmetorszg fvrosnak egykori szovjet megszllsi szektorba es terleteit rtjk. A hideghbor idejn Kelet-Berlin a szocialista Nmet Demokratikus Kztrsasg fvrosa volt, mg a tle fallal elvlasztott Nyugat-Berlin az NSZK-hoz kzel ll politikai egysg.
1945 tavaszn a francia, brit, amerikai s szovjet szvetsgesek gyzelmet arattak a nci Nmetorszg felett. Berlint ngy megszllsi szektorra osztottk. A hbors szvetsgesek azonban hamarosan szembefordultak egymssal s Berlin egyre inkbb a hideghbor egyik forr pontjv vlt. Kelet-Berlin s Nyugat-Berlin sztvlsa 1948-ben kvetkezett be. A nyugati szektorokban megrendezett helyhatsgi vlasztsokon gyztes Ernst Reutert a szovjet megszll hatsg nem fogadta el Berlin polgrmesternek, ezrt a keleti vrosrsz irnytsra sajt maga nevezett ki egy fpolgrmestert. 1949. oktber 7-n a szovjet znban megalakult az NDK, melynek alkotmnyban az orszg fvrosnak Berlint jelltk meg.
Kelet-Berlint a szocialista orszgok hivatalos szhasznlatban „Demokratikus Berlin” nven emlegettk. A Berlini fal felptse utn az NDK-ban a „Berlin, az NDK fvrosa” megnevezs vlt hivataloss. Nyugat-Nmetorszgban a Nyugat-Berlintl val megklnbztets vgett a Kelet-Berlin megnevezst hasznltk.
Mg az NDK Kelet-Berlint sajt nll fvrosnak tekintette, addig a nyugati politika az egysges Berlintl elszaktott nll politikai egysgknt kezelte a vrost. A nyugati hatalmak a vros sttusznak felrgsaknt rtkeltk, hogy Kelet-Berlinben az NDK npi hadseregnek egysgei llomsozhattak. 1973-ban a kt nmet llam viszonynak rendezsekor az NSZK Kelet-Berlint az NDK fvrosnak ismerte el.
1990-ben Kelet-Berlin egyeslt Nyugat-Berlinnel.
Berlin kt rsze 1990-t megelzen egymstl teljesen elklnlve fejldtt. E elklnls nyomai a mai napig tetten rhetk a berlini pleteken, utcakpen s a lakosok viselkedsben is. Kelet-Berlinben sajt vrosi identits alakult ki, melynek rsze a nyugattal val szemben lls, illetve a loklpatriotizmus is. |