Kr. e. 3. vezredben a mai Berlin helyn mr fldmvelssel s llattenysztssel foglalkoztak. Kr. e. 6. szzadban rkeztek a vidkre a germnok. A 4. s 5. szzadban a germnok a Fels-Rajnhoz vndoroltak, amelyet ksbb Svbfldnek neveztek el. A 6. szzadban rkeztek ide a szlvok. A szlv idszaknak 1157-ben vge lett, mikor megalaptottk Brandenburgot. Az els falut a Teltow terleten ptettk fel.
Berlin a 13. szzad elejn kereskedvrosknt jtt ltre, tbb fontos kereskedelmi t haladt t rajta. Berlin neve 1244-ben fordul el legelszr oklevelekben, egy, a Spree szomszdos szigetre plt msik telep neve (Colonia = Clln) mr 1238-ban. 1225 s 1233 kztt mindkt telepls megkapta a brandenburgi jogot. Berlinben plt fel a kt telepls kzs vroshza 1307-ben s ekkor egyeslt a kt telepls. Berlin nv a szlv berl (mocsr, lp) szbl szrmazik.
1307-tl a Hanza-szvetsg tagja. 1380-ban a vrosban tzvsz puszttott, a vroshza s tbb templom is a tz martalka lett. 1391-ben Berlin megkapta az nll brskods jogt, de a 15. szzadban sokat szenvedett a junkerektl, elssorban a Quitzow csaldtl. Hohenzollern Frigyes, az j fejedelmi csald megalaptja (1415) vget vetett az kljog kornak; II. Frigyes pedig Clln helyn j kastlyt ptett. A 14. szzad kzeptl a brandenburgi vlasztfejedelmek (1440-tl a Hohenzollernek) szkvrosa. 1448-ban fellzadtak a berliniek, de II. Frigyes fejedelem tbb szabadsgot biztostott a vrosnak, gy a polgrok letettk a fegyvert. 1451-ben a vros ismt fvros lett, azonban le kellett mondania a szabad hanzavrosi cmrl.
1544-ben a vros pnzzel vltotta vissza II. Frigyestl a korbban elvett brskodsi jogot. Joakim meghonostotta a protestns istentiszteletet (1539). 1613-ban Jnos Zsigmond reformtus hitre trt, ez zendlsre szolgltatott okot. A harmincves hborban a gyenge falakkal krlvett vrosnak pnzen kellett magt a svdek tmadsaitl megvltania. Lakossga akkor 10 000 fre rgott. Frigyes Vilmos fejedelem Berlin felvirgzsa idejn komoly rdemeket szerzett. Cskkentette az adt, megerstette, talaktotta a Friedrichswerder s Dorothea-vrosrszeket, s menedkhelyet nyitott a szrnyai al menekl waldenseknek, hugenottknak s nmetalfldi reformtusoknak. 1671-ben 50 ausztriai zsid csaldnak engedlyezte a letelepedst. 1685-ben kb. 6000 hugenotta telepedett le a vrosban. 1700-ra a vros mintegy 20%-a volt francia. A Spree-hajzson is lendtett s klnsen Spandau vrosrsz telt meg uralkodsa alatt hajs nppel.
1701-tl, a Porosz Kirlysg megalakulstl Poroszorszg fvrosa. A harmincves hborban majd a htves hborban tbb zben megszlltk az orosz, illetve az osztrk csapatok, 1807-ben pedig Bonaparte Napleon francia katoni. Berlin vidkn egykor vendek laktak, helyket ksbb nmet telepesek vettk t. Az ikervrosok csak 1709-ben egyesltek egymssal. A bajor, de klnsen a luxemburgi hzbl val fejedelmek alatt a vros fejldse lendletet kapott. I. Frigyes porosz kirly 1709-ben azutn a ngy vrosrszt egy egssz egyestette. alaptotta tovbb a Friedrich-vrosrszt, a Zeughaust s szmos tudst, mvszt hvott meg udvarba. 1699-ben s 1700-ban elindtotta a szpmvszetek s tudomnyok akadmijnak ptst. I. Frigyes Vilmos leromboltatta a vrfalakat, az rsget ellenben 14 265 fre emelte, mg a lakossg fennmarad rsze 58 800 f volt. II. (Nagy) Frigyes szmos klfldi iparost teleptett Berlinbe, az llatkertet gynyr parkk alaktotta t, a katonasg szmra pedig kaszrnykat ptett. A vrosi kzigazgatst az 1747. vi rendelettel rendezte. A htves hbor elejn, 1757-ben Hadik Andrs vezrlete alatt magyar huszrok sarcoltk meg a vrost; 1760-ban pedig az oroszok, akik nagy sszeg hadisarcot kveteltek. A szzad vge fel a kereskedelmi s iparos osztly trt kezdett foglalni a tisztviseli s katonai elemekkel szemben. Mg 1707-ben csak 55 000 lakosa volt a vrosnak, 1800-ban azok szma mr 172 132-re emelkedett. 1806 oktberben a francik szlltk meg Berlint, s e sarcolssal egybekapcsolt megszlls 1808. decemberig tartott.
Brandenburgi kapu 1832-ben
A napleoni hbork lezajlsa utn Berlin a halads s jlt tjra lpett. A vros a porosz kirlysg s a nmet birodalom fvrosa, a porosz kirly s a nmet csszr szkvrosa, valamint a nmet birodalmi hatsgok legnagyobb rsznek szkhelye volt. III. Frigyes Vilmos megalaptotta az egyetemet (1809), amelyhez elsrang tudsokat nevezett ki s az parancsra ptette Schinkel a rgi mzeumot. IV. Frigyes Vilmos az j mzeumot ltestette. 1838-ban plt az els vast. 1848. mrcius 18-n vette kezdett a szabadsgharc, melyet azonban itt is rvid id alatt levertek. 1860 ta az szaki klvrosokban nagy gyrak pltek, 1871-ben pedig Berlin a nmet csszrsgnak f- s szkvrosa lett s azta pratlan gyorsasggal nvekedett vilgvross. Tisztasgra s plds rendre nzve egy vros sem mlta fell.
Noha tbb, nagyobb s kzpontibb helyen fekv rivlisa is plyzhatott volna a nmet fvros cmre (Frankfurt, Mnchen, Bcs), miutn 1870-ben a nmet egysg porosz vezetssel jtt ltre, az j birodalmi fvros Berlin lett, majd az maradt a csszrsg buksa, s a Weimari Kztrsasg megalakulsa utn is. 1934-ben a nemzetiszocialistk talaktottk a kzigazgatst, ekkor megsznt Poroszorszg, s ltrejtt Berlin gau (krzet). A hbor eltt s alatt Adolf Hitler s ptsze, Albert Speer elksztettk a Berlin helyn felpl j fvros, Germania terveit.
A msodik vilghbor alatt sszesen 450.000 tonna bombt dobtak le a vrosra, mely slyos krokat szenvedett. Mivel a szvetsgesek Jaltban (1945. februr) tallkozsi vonalukat az Elba foly mentn hatroztk meg, a vros a szovjet hadsereg hadmveleti vezetbe esett. Ennek ellenre 1945 tavaszn valsgos versenyfuts alakult ki a szovjetek s a nyugati szvetsgesek (fleg Bradley s Montgomery) kztt a vros elfoglalsrt. A 1945-ben Zsukov s Konyev marsall csapatai (I. Belorusz front s I. Ukrn front) bekert hadmvelettel krlzrtk a vrost – dnten azrt, hogy a szvetsgesek ne frhessenek hozz, majd tbb hetes ostrom utn mjus 2-n elfoglaltk. A harcok alatt a vros jelents rsze megsemmislt, 1,5 milli lakos vlt hajlktalann, az ellts katasztroflis volt.
1945 jniustl kezdve a romm ltt vros ngyhatalmi megszlls alatt llt. A Nmet Szvetsgi Kztrsasg megalakulsa (1949) utn az amerikai, brit s francia szektorokbl alakult meg Nyugat-Berlin. Mg az jonnan alakult Nmet Szvetsgi Kztrsasg az ideiglenessget hangslyozand nem egy nagyvrost, hanem egy kis frdvrost, Bonnt tette fvrosv, a szovjet megszllsi szektor a Nmet Demokratikus Kztrsasg fvrosa lett.
A berlini fal
1948-ban a szovjetek megszaktottk Nyugat-Berlin szrazfldi kzlekedsi kapcsolatait a nyugati orszgrsszel (berlini blokd), de az angolok s az amerikaiak lgihidat szervezve majd egy ven t ellttk a vrost (1949. mjus 11-ig).
A rossz ellts, a nehezed munkakrlmnyek s a fokozd diktatra eredmnyeknt a vros keleti rszben, a szovjet megszllsi vezetben, a Karl-Marx-Alleet pt munksok indtottk tnak a keleti blokk els nagyobb szovjetellenes, illetve antikommunista felkelse 1953. jnius 17-n. A megmozdulsra vlaszul a szovjetek harckocsikat veznyeltek Kelet-Berlin utcira, majd gppuskkkal lttek a tmegbe. Az eredmny: 55 hallos ldozat, tovbbi 18 ismeretlen okokbl hunyt el. Utna mg tovbbi 34 szemly vesztette lett a harcokban, szovjet katonk, demonstrlk, rendrk vegyesen. Az NDK ltal 1961. augusztus 13-tl ltestett Berlini Fal illetve elvlaszt zna a hideghbor egyik szimblumv vlt. Az NDK szigor hatrellenrzst tartott fenn. A Kelet-Berlinbl a nyugati vrosrszbe val tszksi ksrletek megakadlyozsa szmos hallos ldozatot kvetelt, a hatrrknek az NDK trvnyei rtelmben tzparancsuk volt.
1968-tl Nyugat-Berlin a dikfelkels kzpontja lett. A Szabad Egyetem dikjai felkeltek a kormny ellen. A gylekezhely a Kochstrae-n volt. A dikok s a rendrk hamar szembekerltek egymssal.
1972-ben a kt nmet llam ltal is jvhagyott ngyhatalmi szerzdsben rgztettk, hogy Nyugat-Berlin nem az NSZK rsze, br „klnleges kapcsolatok fzik hozz”. A vrosrsz kzti s vasti kapcsolatait az NSZK-val mindvgig biztostottk.
Az 1970-es vek elejn terroristk fenyegettk a vros nyugati rszt. 1974. november 10-n a Trvnyszk vezetjt, Gnter von Drenkmann-t megltk s 1975-ben a berlini CDU elnkt, Peter Lorenz-t elraboltk.
A 70-es vek vgn megnvekedett Nyugat-Berlinben az illeglis hzfoglalsok szma. 1981 jliusban rte el a tetpontjt. Ekkor 165 illeglis hzfoglalsrl tudottak. 1984 novemberig a legtbben megvettk, breltk a laksokat, gy legliss vlt tartzkodsuk. 1980 decemberben azonban nhny hzfoglalhoz rendrket hvtak.
A kt nmet llam egyestsvel a megosztottsg megsznt. 1990. december 2-n szabad vlasztsokat tartottak. Berlin 1991 ta Nmetorszg fvrosa, az llami hivatalok Bonnbl fokozatosan visszatelepltek a vrosba. 1999. szeptember 7-n a Bundestag, 2000. szeptember 29-n pedig a Bundesrat is visszakltztt a vrosba. |